Ingebrigtsen vs El Guerrouj

9 Jul 2023
3.699
Det er bare noen dager til Jakob Ingebrigtsen sesongdebuterer. Hans mål er å bli GOAT og for å oppnå det må han overgå Hicham El Guerrouj. Jakob går nå inn i sitt 24 år og det var jo da El Guerrouj ble 24 at han virkelig begynte å sette spor etter seg. Verdensrekodene på 1500 og mila ble jo satt de årene han ble henholdsvis 24 og 25 år.

Så her er en liten head-to-head av disse to løperne.

Medaljer i VM og OL
1500 5000
Jakob Ingebrigtsen1 gull, 2 sølv2 gull
Hicham El Guerrouj5 gull, 2 sølv1 gull, 1 sølv

Det er verdt å merke seg at El Guerrouj ved 23-års alder "kun" hadde en gull og en sølv på 1500 meter. Og ingen medaljer på 5000 meter. Så Jakob ligger foran i løypa.

Personlige rekorder (alder da rekorden ble satt i parantes)

1500 Mila 2000 3000 2 mil 5000
Ingebrigtsen3.27.14 (23)3.43.73 (23)4.43.13 (23)7.23.63 (23)7.54.10 (23)12.48.45 (21)
El Guerrouj3.26.00 (24)3.43.13 (25)4.44.79 (25)7.23.09 (25)8.06.61 (29)12.50.24 (29)

Som vi ser hadde Jakob en utrolig sesong i fjor. Knuste sine personlige rekorder på samtlige distanser utenom 5000 meter. Og han hadde sannsynligvis knust også den hvis han hadde gått inn for det. Alle El Guerrouj sine rekorder er fra da han var eldre enn 23, men den sterkeste av alle hans rekorder er 1500-rekorden og den satte han allerede i sitt 24 år. Dvs den sesongen Jakob starter på nå. Så det er naturlig å se på progresjonen i personlige rekorder for Ingebrigtsen og El Guerrouj.

Progresjon i personlige rekorder

1500 Mila 2000 3000 To mil 5000
Ingebrigtsen 19
El Guerrouj 19
3.30.16
-
3.51.30
-
-
-
7.51.20
-
-
-
13.02.03
-
Ingebrigtsen 20
El Guerrouj 20
3.28.68
3.33.61
3.51.30
3.53.71
4.50.01
-
7.27.05
7.49.84
-
-
13.02.03
-
Ingebrigtsen 21
El Guerrouj 21
3.28.32
3.31.16
3.47.24
3.48.69
4.50.01
-
7.27.05
7.49.84
-
_
12.48.45
-
Ingebrigtsen 22
El Guerrouj 22
3.28.32
3.29.05
3.46.46
3.48.69
4.50.01
-
7.27.05
7.49.84
-
-
12.48.45
-
Ingebrigtsen 23
El Guerrouj 23
3.27.14
3.28.91
3.43.73
3.44.90
4.43.13
-
7.23.63
7.49.84
7.54.10
-
12.48.45
-
Ingebrigtsen 24
El Guerrouj 24
-
3.26.00
-
3.44.60
-
4.48.36
-
7.49.84
-
-
-
-

Vi ser altså at Jakob har ligger foran El Guerrouj på de to korteste (og viktigste) distansene frem til 23 års alder. Og på de fire lengste distansene er det kun på 3000 meter at El Guerrouj har løpt raskere enn Jakobs nåværende rekord senere i karrieren.

Så det er ikke feil å si at Jakob er foran i løypa, men det er nå det virkelig begynner å bli vanskelig. Hva tror dere om Jakobs utvikling denne sesongen?
 
Sist redigert:
Vi ser altså at Jakob har ligger foran El Guerrouj på de to korteste (og viktigste) distansene frem til 23 års alder. Og på de fire lengste distansene er det kun på 3000 meter at El Guerrouj har løpt raskere enn Jakobs nåværende rekord senere i karrieren.

Så det er ikke feil å si at Jakob er foran i løypa, men det er nå det virkelig begynner å bli vanskelig. Hva tror dere om Jakobs utvikling denne sesongen?
Hadde vært interessant med en rekord på enten 1 mile eller 3000m denne sesongen, eventuelt begge deler. Samt et skikkelig forsøk på 5000m igjen etter OL hvor han går for en bedre tid enn han har per i dag. Tror for øvrig fort at rekord på 5000m er like innenfor rekkevidde på sikt som på 1500m.
 
Bare det at vi har en norsk løper som kan sammenlignes med legenden El Guerrouj er helt surrealistisk for oss som har fulgt friidretten i Norge siste 20-30 år.
Det sies at intet tre vokser inn i himmelen, så før eller siden MÅ det stagnere selv for Jakob, spørsmål er når. Jeg tror han kan klare WR på 1500. Han er relativt lite syk og skadet, særdeles dedikert og har noen år på seg til å klare sub 3.26. Å gjort det i Paris hadde vært det optimale, men tror ikke det går allerede i år.
 
Det er vel ikke heeelt utenkelig at El Guerroj ikke egentlig var god for de tidene han faktisk oppnådde helt på egenhånd, men uansett veldig interessante tall. Den 1500 m-rekorden er virkelig knallhard. Tror ikke på noen rekord i år i alle fall.
 
El Guerrouj sin videre progresjon i personlige rekorder:

1500 Mila 2000 3000 To mil 5000
El Guerrouj 243.26.003.44.604.48.367.49.84--
El Guerrouj 253.26.003.43.134.44.797.23.09--
El Guerrouj 263.26.003.43.134.44.797.23.09--
El Guerrouj 273.26.003.43.134.44.797.23.098.09.89-
El Guerrouj 283.26.003.43.134.44.797.23.098.09.89-
El Guerrouj 293.26.003.43.134.44.797.23.098.06.6112.50.24

Vi ser at jo lenger distansen blir jo eldre blir han før han setter pers.
 
Det er vel ikke heeelt utenkelig at El Guerroj ikke egentlig var god for de tidene han faktisk oppnådde helt på egenhånd, men uansett veldig interessante tall. Den 1500 m-rekorden er virkelig knallhard. Tror ikke på noen rekord i år i alle fall.
Tror fort 1500m-rekorden er den som sitter lengst inne. Mila eller 3000m i år. Rekorden til El Guerroj på 1 engelsk mil er nok ikke like god og vanskelig å slå som den på 1500m.
 
Tror fort 1500m-rekorden er den som sitter lengst inne. Mila eller 3000m i år. Rekorden til El Guerroj på 1 engelsk mil er nok ikke like god og vanskelig å slå som den på 1500m.
Det er også slik at 1500 meter-rekorden er den han rent historisk sett har dårligst tid på å slå. Ingen har vært eldre enn 28 år (Ovett) og snittet blant verdensrekordholderene ligger på under 24 år i etterkrigstiden.

Og når vi vet at 1500 meter også sannsynligvis (og utrolig nok) er den distansen han har minst potensiale i er jeg enig i at det er den rekorden som sitter lengst inne for Jakob.
 
Har vel følelsen av at Jakob kan ta rekorden på 5000 (og oppover) omtrent når han vil. Men han prioriterer jo 1500 meter - "min verste øvelse" - knallhardt så lenge han kan, sikkert til over neste VM i hvert fall, siden han har et og annet å revansjere der.

Tror også han har en bra sjanse til å ta rekordene på en engelsk mil og 3000 meter. Men i en sesong med to mesterskap spørs det om det blir plass til noe særlig med rekordforsøk. Neste år er det VM først i september, og hadde jeg vært Steinar Hoen ville jeg snudd hver stein for å overtale Jakob til å gå for mile-rekorden på Bislett.

1500-rekorden tror jeg han mest sannsynlig ikke klarer å slå.
 
1500-rekorden er umenneskelig. Før var det fullstendig utenkelig at en nordmann kunne komme i nærheten. Nå er det faktisk mulig å tenke seg at Jakob får se 3:26-tallet denne sesongen.
 
Jeg tror Jakob vil få en fallende kurve, magefølelsen sier det.

Det snakkes om rekorder men først må han vinne løpet han stiller opp på i morgen, det er slettes ingen selvfølge. Mange sterke kandidater der.
 
Jeg tror Jakob vil få en fallende kurve, magefølelsen sier det.

Det snakkes om rekorder men først må han vinne løpet han stiller opp på i morgen, det er slettes ingen selvfølge. Mange sterke kandidater der.
Jeg har sett lite prat om rekorder for løpet i morgen. Jakob har i hvertfall ikke sagt noe. Hvor har du det fra at det prates om rekorder?
 
Denne tråden her, snakket ikke spesielt om morgendagen.
Det var jo akkurat det du gjorde:

-Det snakkes om rekorder men først må han vinne løpet han stiller opp på i morgen, det er slettes ingen selvfølge

Hvorfor må han vinne løpet i morgen, hvis det ikke er da han skal sette rekord?
 
Jeg tror Jakob vil få en fallende kurve, magefølelsen sier det.

Det snakkes om rekorder men først må han vinne løpet han stiller opp på i morgen, det er slettes ingen selvfølge. Mange sterke kandidater der.
Hehe, har du falt for Gjert-propagandaen? :)
 
Verdensrekorden på 1500 meter henger klart høyest etter min mening. Så har vi en annen ting som er litt underkommunisert, og det er antall raske løp. Elgen har jo hele fem løp på 3:26-tallet, så han er jo i en helt egen liga også utenom verdensrekorden. Lagat og Kiprop er de andre som har sett dette tallet ved målgang, men begge kun en gang. Jagåb foreløpig ingen.
 
Det var jo akkurat det du gjorde:

-Det snakkes om rekorder men først må han vinne løpet han stiller opp på i morgen, det er slettes ingen selvfølge

Hvorfor må han vinne løpet i morgen, hvis det ikke er da han skal sette rekord?
Fordi jeg havnet i feil tråd, dette er rekord-tråden . Beklager hvis du tok deg nær av dette. Morgendagens løp diskuterer vi i generell friidrett.

Men poenget mitt står, jeg tror han ikke kommer til å innfri denne sesongen, og at alt dramaet rundt Gjert og familien har påvirket oppladningen.

Det er min personlige mening så får vi se hva som skjer, allerede i morgen kan man få noen indisier på formen.
 
Fordi jeg havnet i feil tråd, dette er rekord-tråden . Beklager hvis du tok deg nær av dette. Morgendagens løp diskuterer vi i generell friidrett.

Men poenget mitt står, jeg tror han ikke kommer til å innfri denne sesongen, og at alt dramaet rundt Gjert og familien har påvirket oppladningen.

Det er min personlige mening så får vi se hva som skjer, allerede i morgen kan man få noen indisier på formen.
Ha-ha. Du havnet ikke i feil tråd. Du skrev jo eksplisitt "denne tråden her". Og du har diskutert dette spørsmålet i denne tråden en stund nå.

Og løpet på lørdag viser jo at han er på et veldig høyt nivå allerede på tross av skadeproblemene. Så lite tyder på at han stagnerer.

Men problemet hans er at en annen løper har tatt store steg det siste året. Så vi kan fort se Ingebrigtsen sette nye rekorder i år, men likevel bli slått i OL.
 
Men poenget mitt står, jeg tror han ikke kommer til å innfri denne sesongen, og at alt dramaet rundt Gjert og familien har påvirket oppladningen.

Det er min personlige mening så får vi se hva som skjer, allerede i morgen kan man få noen indisier på formen.
Jeg tror Jacob fokuserer mer på å få og opprettholde uvenner. Jeg kan snart ikke huske sist jeg leste en artikkel om han hvor han IKKE krangler eller snakker ned noen av sine konkurrenter. Usmakelig type denne bortskjemte ungen.
 

Tråder du følger

Mest likte innlegg

Tilbake
Topp